Genç bahriyeliler geleceğe hazırlanıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi Komutanlığı öğrencileri, yaz kampı faaliyetlerini Amfibi Görev Grup Komutanlığı bünyesindeki Foça Deniz Üssü’nde yapıyor.

Deniz Lisesi Komutanlığı’nda 10’uncu sınıfta eğitim gören 244 öğrenci, 14 günlük kara kampı faaliyeti kapsamında amfibi çıkarma gemileriyle Foça Deniz Üssü’ne intikal etti.

Kamp programına ilişkin AA muhabirine açıklama yapan 10’uncu sınıf Tabur Komutanı Deniz Binbaşı Fatih Kacar, Deniz Lisesi Komutanlığı tarihinin 1773 yılına dayandığını söyledi.

Deniz Harp Okulu için öğrenci hazırladıklarını belirten Kacar, lisenin kamp faaliyetinin Foça’da devam ettiğini dile getirdi.

Kacar, kampın, öğrencilerin denizi ve denizciliği sevmesi, yaşam biçimi olarak benimsenmesi gereken denizciliğin örf ve adetlerinin öğrenilmesi amacıyla düzenlendiğini ifade ederek, “Burada 2021 yılında Türk Deniz Kuvvetleri’nde deniz teğmeni olarak görev alacak öğrencileri yetiştirmekteyiz” dedi.

Foça’nın denizi ve rüzgarı

Kampın yoğun bir programa sahip olduğuna dikkati çeken Kacar, şöyle konuştu:

“Eğitimler kapsamında Foça’nın rüzgarı ve denizinden istifade ederek yüzme ve yelken eğitimlerini icra etmekteyiz. Kamp kapsamında İngilizce eğitimini pekiştiriyoruz. Atatürkçülük, Deniz Harp Tarihi ve yanaşık düzen eğitimlerinin yanında serbest spor saatlerinde satranç, ilk yardım ve koşarak hedef bulma eğitimleri de veriyoruz.”

Öğrenciler fırsattan memnun

Öğrencilerden Umut Can Gün, sahra çadırlarında konakladıklarını, güne saat 06.00’da başladıklarını, sabah sporu ve kahvaltının ardından teorik ve uygulamalı eğitimler aldıklarını kaydetti.

Temel ilk yardım, sağlık, İngilizce, yüzme ve yelken eğitimlerine yoğunlaştıklarını anlatan Gün, özellikle uzun mesafe yüzme ve İngilizce’de kendilerini geliştirme fırsatı bulduklarını vurguladı.

Ahmet Mirza Urgar da İngilizce’nin meslekleri açısından çok önemli olduğuna işaret ederek, “Tüm dünya tarafından kabul görebilmek ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip edebilmek adına İngilizce’ye hakim olmamız gerektiğini biliyoruz. Kamp eğitimi süresince konuşma ağırlıklı İngilizce eğitimi alıyoruz ve bilgilerimizi pekiştiriyoruz” diye konuştu.

Egemen Küçükaslan ise gelecekte deniz subayı olacak öğrencilere okula girdikleri günden itibaren yüzme ve yelken eğitimi verildiğini bildirdi.

Okulu bitiren her öğrencinin iyi birer yüzücü olduğunu dile getiren Küçükaslan, optimist, lazer ve lazer stratos yelken teknelerini kullanacak ve rüzgar sörfü yapabilecek seviyeye gelindiğini aktardı.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -