Kirayı Bankadan Ödemeyene En Az 340 Lira Ceza

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Bir ev ya da işyerinin kiraya verilmesi durumunda kiracıların kira bedelini nasıl ödemesi gerektiği, Vergi Usul Kanunu ile açıkça belirtiliyor. Yasaya göre; 500 liranın üstündeki ev kiralarının banka ya da PTT vasıtasıyla ödenmesi şart. Posta’dan Bilal Emin Turan’ın haberine göre bu limitin altındaki kira bedeli elden ödenebiliyor. Fakat işyeri kiralarında bu tür 500, 1000 lira gibi bir limit yok. İşyeri kirası ne olursa olsun, kiranın bankaya yatırılması gerekiyor.

ALAN DA VEREN DE SORUMLU

Banka ve PTT vasıtasıyla kira bedeli tahsilatı bir zorunluluk. Amaç kayıt dışılığın önüne geçmek. Maliye, denetimlerde kira bedellerinin elden ödendiğini ya da alındığını belirleme ederse ‘hususi usulsüzlük cezası’ kesiyor. Bundan hem kiracı, hem de kiraya veren mülk sahibi sorumlu. Cezanın bir maddi karşılığı var. Vergi Kanunu’na göre; ceza yatırılmayan her bir kira tutarının yüzde 5’i oranında uygulanıyor.

HER BİRİ İÇİN AYRI AYRI

Kesilecek ceza belli bir limitin altına düşmüyor. 2016 amacıyla alt limit; birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı (esnaf) amacıyla 1370 lira, defter tutan çiftçiler ile kazancı kolay usulde belirleme edilenler amacıyla 690 lira, bunların dışındakiler amacıyla 340 lira. Örneğin; 1000 liraya kiraya verdiği konut amacıyla ev sahibine uygulamaya aykırı her bir prosedür amacıyla 340 lira ceza kesilecek. Ceza saatinde ödenmezse iki katma çıkarılabiliyor.

CEZAYI KİM ÖDEYECEK?

Kiraya verdiği konut ise kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi (PTT) vasıtasıyla tahsil edilmemesi durumunda, cezayı konut sahipleri ödeyecek. Öte yandan rastgele bir limit olmaksızın işyeri kirasının aynı yolla ödenmemesi durumunda ise hususi usulsüzlük cezasının muhatabı kiraya verenler ile kiracılar olacak. Yani kirayı elden ödeyen esnaf ile kirayı elden alan işyeri sahibine ayrı ayrı ceza kesilebilecek.

ANAYASA MAHKEMESİ NE DEDİ?

‘Özel usulsüzlük cezasının kaldırılması talebiyle açılan bir dava sonucunda, 11 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de Anayasa Mahkemesi’nin almış bulunduğu bir karar yayınlandı. Kararda, kira gelirinin banka ya da PTT yolu ile yatırılacağı ve tahsil edileceği, buna aykırı davrananlara kesilen cezaların ise Anayasa’ya aykırı olmadığı belirtildi. Özetle, elden kira ödeyene ve alana para cezası kesilmeye devam edilecek.

ESNAF DİKKATLİ OLMALI

Kiranın elden ödenmesi konusu ile ilgili bilhassa esnaf dikkatli olmalı. Bazı hallerde yalnızca banka tahsilat makbuzu, kirayı banka vasıtasıyla ödediğinize kanıt olmayabilir. Dolayısıyla, işyeri kirası ödeyenlerin gelecekte cezai yaptırımla karşılaşmamaları amacıyla, banka dekontları ile yetinmemeleri, kiraya veren.kişi mükellef ise fatura, mükellef değilse ilaveten gider pusulası düzenlemeleri öneriliyor. Maliye’nin fikiri bu yönde.

Kaynak: https://del.icio.us/atalaydinc1951

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR