Kök hücre ve kan bağışı çağrısı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Türk Kızılayı’ndan kök hücre ve kan bağışı çağrısı

– Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:

– “Kök hücre nakli insandan insana yapılabilen diğer türlü çaresi olmayan bilhassa kemik iliği ve diğer kanserojen hastalıklarla alakalı tedavilerde sarfedilen bir teknikdir. Bunun amacıyla tıpkı kan donörleri gibi kök hücre donörlerinin belirleme edilip belirlenmesi lazım”

(Fotoğraflı)

İSTANBUL (AA) – Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kök hücre naklinin insandan insana yapılabilen, diğer türlü çaresi olmayan bilhassa kemik iliği ve diğer kanserojen hastalıklarla alakalı tedavilerde sarfedilen bir teknik olduğunu belirterek, “Bunun amacıyla tıpkı kan donörleri gibi kök hücre donörlerinin belirleme edilip belirlenmesi lazım” dedi.

Akar, Kadıköy İskele Meydanı’nda kan ve kök hücre bağışının önemine ilgi çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, GSK firmasıyla çözüm ortaklığı kapsamında birtakım çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Türk Kızılayı’nın, Sıhhat Bakanlığı ile yaptığı protokol gereği TÜRKÖK projesi kapsamında ülkedeki kök hücre ihtiyacını karşılamak üzere harekete geçtiğini bildiren Akar, şu şekilde devam etti:

“Kök hücre nakli insandan insana yapılabilen diğer türlü çaresi olmayan bilhassa kemik iliği ve diğer kanserojen hastalıklarla alakalı tedavilerde sarfedilen bir teknikdir. Bunun amacıyla tıpkı kan donörleri gibi kök hücre donörlerinin belirleme edilip belirlenmesi lazım. Bununla alakalı çalışmalara senebaşı itibarıyla başladık. Bugün 47 bin donöre ulaşmış durumdayız. Amacımız bu sene 50 bin idi. Ama görülüyorki hedefimizi gerçekleştirmeye 3 bin donör kaldı. Bu sene hedeflerimizi kat ve kat aşıp üç sene ortamında de 250 bin donöre ulaşmayı planlıyoruz.”

Akar, 250 bin kemik iliği vericisinin bağışları sonucunda oluşacak kemik iliği bankası yardımıyla bundan sonra hastaların vatan dışındaki bankalara gitmesine lüzum kalmadığını anlatarak, “Kendi milli bankamızdan bunu temin edecekler. İnşallah önümüzdeki 3 sene ortamında 250 binin üstünde donasyon sağlamak amacıyla bu milli bankamızı oldukça çok sayıda insana dayalı bir şekle getireceğiz. Kemik iliği nakli ile alakalı donör bulma sorununu de tarihe gömmüş olacağız” dedi.

GSK Türkiye Medikal Direktörü, Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yıldıray Tanrıver de “Türk Kızılayı’nın önderliğinde bu tür bir sosyal projede yer alabilmek bizim amacıyla gurur verici bir olay. Kan ve kök hücre bağışı, şu an değil belki yarın, hepimizin, çocuklarımızın, anne ve babalarımızın hayatlarını kurtaracak belirleme edilen bir proje. Umarım hem kök hücre, hem de kan bağışları günden güne artmaya devam eder” dedi.

Konuşmaların ardından, GSK çalışanları ve vatandaşlar İskele Meydanı’nda belirleme edilen Kızılay tırında, kan ve kök hücre bağışında bulundu.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR