Kriz Sonrası İlk Ziyaret Yapılacak

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Rus harp uçağının Türkiye’nin hava sahasına sınır ihlali yapması ve düşürülen Rus uçağı ile kopma noktasına gelen çift ilişkilar Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e 27 Haziran 2016’da yazdığı mektup ile normalleşme sürecine girdi.

İLK TOPLANTI

Normalleşme süreci ardından iki ülke arasında üst seviye yüz yüze ilk ilişki ise 1 Temmuz 2016’da Rusya’nın Soçi kentinde sağlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda bir araya geldi.

Süreçteki bir diğer görüşme de Çin’in Şanghay kentinde düzenlenen G20 Ticaret Bakanları Toplantısında gerçekleşti. Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Birinci Yardımcısı Aleksey Lihaçev ile bir araya geldi. Son şeklinde da Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile turizm sektör temsilcilerinin yer aldığı bir kurul Moskova’da Rus muhatapları görüşmeler yaptı.

CANİKLİ VE ZEYBEKCİ BUGÜN MOSKOVA’YA GİDİYOR

İki ülke arasında karşılıklı atılan bu adımların ardındannda Türkiye’den bakanlar seviyeinde Rusya’ya bir ziyaret planlandı. Türkiye’de 15 Temmuz gecesi gerçekleşen vuruş girişimine rağmen bakanların Rusya ziyareti iptal edilmedi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bu akşam hususi uçakla Moskova’ya gidecek.

RESMİ GÖRÜŞMELER YARIN

Heyette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da yetkililer olacak. Resmi görüşmeler ise yarın yapılacak. Başbakan Yardımcısı Canikli ile Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç diğernlığında gerçekleşecek kuruller arası görüşmelerin ardındannda çift görüşmeler de yapılacak. Ekonomi Bakanı Zeybekci, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev ve Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile ayrı ayrı çift görüşmeler yapacak.

Uçak krizinin ardındannda Türkiye’den bakanlar seviyeinde Rusya’ya gerçekleşen bu ilk resmi ziyarette, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilar değerlendirilecek. Ekonomik ilişkilarin tekrar canlandırılması, kriz evvel meydana konan hedeflere ulaşılabilmesi amacıyla atılacak adımlar görüşülecek.

BASIN TOPLANTISI YAPACAKLAR

Başbakan Yardımcısı Canikli ile Ekonomi Bakanı Zeybekci, Moskova ziyareti evvel saat 19.00’da Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı da yapacak.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR