Seçim Öncesi En Son Anketler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Gözler 1 Kasım’da… 7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti’nin tek başına iktidar olamaması ve sonrasında yapılan görüşmelerde koalisyon için anlaşma sağlanamaması vatandaşları sandık başına gitmeye mecbur kıldı.

Erken seçim için partiler çalışmalarına hız verirken anket şirketleri de yaptıkları araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. ANDY-AR Başkanı Faruk Acar CNNTürk canlı yayınında yaptığı değerlendirmede diğer anketlerin aksine MHP’nin oy oranında ciddi bir yükseliş olduğunu belirtti.

Acar’ın açıklamaları şöyle;

“Milliyetçi duyguların ön plana çıkabileceği bir dönem başladı. MHP’nin 3 yıldır iktidar partisine karşı yaptığı eleştirilerde haklı çıktı. Bu nedenle de seçmenin MHP’ye döndüğü görülüyor. Bahçeli’nin sağduyulu tutumu ve soğukkanlılığı nedeniyle seçmenler takdir ediyor. Bahçeli seçim sonrasındaki uzlaşmaz tavrını bir kenara bırakmış durumda. HDP tepkide geç kaldı. Bölgede devlet algısı AK Parti üzerine kurulu.

1-kasim-oncesi-dengeleri-degistirecek-anket_x_7696744_1822_z1[1]

“BELİRSİZ OY ORANI YÜZDE 18”

Kararsız seçmenlerin dağılımından önce partilerin ham oy oranları AK Parti yüzde 35.1, CHP yüzde 22.1, MHP yüzde 13, HDP yüzde 10.5 ve diğer partilere oy vereceğini belirten yüzde 1.2 diye sıralandı. Bu sonuçların dışında ilginç bir veri de ortaya çıktı. Olası bir seçimde ‘kararsız’ olduğunu belirten, ‘boş oy’ ya da ‘protesto oy’ atacağını söyleyen, ‘sandığa gitmeyeceğini’ ifade eden ve ‘Cevap yok’ yanıtı veren, yani ‘Belirsiz oy’ olarak adlandırılan seçmenin oranı yüzde 18.1’i buldu. Başka bir ifadeyle üçüncü parti oldu.”

“SEÇMENDE KIRILMA VAR”

ANDY-AR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, 7 Haziran seçimlerinin ardından yaptıkları çalışmada seçim sonuçlarından duyulan memnuniyeti sorguladıklarını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “HDP seçmeni dışında diğer parti seçmenlerinde mutsuzluk saptamıştık. Ancak seçmenlerin yüzde 92’si bir seçim olsa yine 7 Haziran’da seçtikleri partiye oy vereceklerini söylemişti. 1 ayda tablo çok değişti. MHP’nin uzlaşmaz tavrı, Meclis Başkanlığı seçimleri, Suruç patlaması, IŞİD saldırıları ve PKK eylemlerinin yanı sıra koalisyon kurulamaması nedeniyle, seçmende ciddi bir kırılma yaşandığını gözlemliyoruz.” dedi.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR