Soma Açık Altın İşletmelerinde İş İmkanı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Soma’da 100 tondan fazla altın rezervi bulunduğunu belirterek, “Soma’da açık altın işletmelerinde yüzlerce hem de binlerce kişi çalışacak” dedi.

Alaboyun, MTA’da çocuklar hedefiyle düzenlenen “Enerji verimliliği ve tasarrufu” bilgilendirme etkinliğinden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“ALTINDAN BİNLERCE KİŞİYE İŞ”

Soma’da 2013’ten beri rezerv çalışmalarının devam ettiğine değinen Alaboyun, şu şekilde konuştu:

“Bölgede 100 milyonluk tayin edilmiş cevher var. Bu cevherin de 1 tonunda 1 gram altın var. Oranladığımızda 100 ton saf altın demek. Bu artabilir, ama bizim görünür olarak ifade ettiğimiz rezerv bu. Sondaj çalışmaları devam ediyor. Rezerv gerektiğince da yukarı çıkacak, belki de 150 ton altın bulmayı umuyoruz. Mevcut bulduğumuz altın rezervi Türkiye’nin toplam altın rezervinin 7’de biri yani yüzde 14’üne denk geliyor. İnşallah gerektiğince araştırılacak fazla yerler var. Bu bulduğumuz cevher yer altı cevheri değil yüzey cevheri. Yerden 100 metre civarında bir yatakla açık işletmeyle elde edilecek bir cevher. Türkiye’de bu konuda derin sondajlara yeni başlıyoruz.”

“MADENLER BİLGİSAYARDAN GÖRÜNECEK”

Alaboyun, gelişmiş teknolojiyle madenlerin tamamen enini, boyunu ve içeriğini belirleyip bilgisayar ortamında tamamen simülasyon yapacaklarını vurguladı.

Manisa bölgesinin mineralleşme yönünden zengin olduğunu dile getiren Alaboyun, şu şekilde devam etti:

“Sadece altın değil bakır, çinko ve kurşun gibi önemli metalleri bünyesinde barındırıyor. Bir taraftan altın alırken başka yandan bakır, çinko ve kurşun elde ediyorsunuz. Orada açık işletmeyle yüzlerce hem de binlerce kişi çalışacak. Bunların zenginleşme prosesleri yapılacak orada da yüzlerce insan çalışacak. Rafineri aşamasında da yüzlerce insan çalışacak. 3-4 bin kişiyi istihdam edebilecek bir kapasite olacağı kanaatindeyim. Soma deyince aklımıza 301 şehidimiz geliyor, kaza geliyor. Oranın komisyon başkanı bendim. Hem komisyon başkanı olmam hem de kaza tespit edilen alana inen kişi olarak Soma’ya özel bir ilgimiz var. Somalılarla bu güzel haberi paylaşmayı heves ettik.”

binlerce-kisiye-yeni-is-firsati-dogdu_x_7872117_9595_z5[1]

“TÜRK AKIMINDE DEĞİŞİKLİK YOK”

Alaboyun, bir başka soru üzerine Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin, 1 Aralık 2014’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönünden ortaya atıldığını hatırlattı.

Aralık 2014’ten öncesinde projeyle ilgili herhangi bir görüşme olmadığını altını çizen Alaboyun, şunları ifade etti:

“Biz bu tür projelere karşı değiliz. Başlangıçta 4 boru hattı olarak intikal ettirildi. Bir tanesi direk Türkiye’ye gelip BOTAŞ’ın dağıtım hattına girecek. Diğer üçünün de Yunanistan üzerinden Avrupa’ya götürülmesi öngörülüyor. Tüm görüşmeler zaman alıyor ve alacak. Türkiye’ye gelecek bu boru hattının Yunanistan çıkışına kadar yapımının sorumluluğu kimde olacak, bunu Türkiye olarak biz mi yapacağız, Ruslarla ortak mı yapacağız? Bunlar gerektiğince açıklığa kavuşturulmadı. Türk Akımı görüşmelerine karşı olmadığımızı ilan ettik. Çünkü 2019’dan itibaren Rusya, Ukrayna üzerinden doğalgaz sevkıyatını durduracağını ifade etti ama Rusya’nın da Ukrayna üzerinden Türkiye’ye gelen Batı Hattı’nda bize 2021’e kadar doğalgaz sağlama yükümlülüğü var. Rusya bunu bir şekilde sağlamak zorunda. Bunu da kompanse edecek şekilde bir hattın Türkiye’ye verilmesini öngörüyorlar. Biz de buna bu çerçevede sıcak baktık.”

Türk Akımı’nda bir hattın kurulması hususu ile ilgili hem fizibilite hem de inşaat hedefiyle Türkiye’nin hazır olduğuna ilgi çeken Alaboyun, geri kalan hatlar hedefiyle yapılacak görüşmelerin zaman alacağını belirtti.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesinde (TANAP) ‘tek millet iki devlet’ mantalitesine rağmen Azerbaycan’la görüşmelerin 3-3,5 sene sürdüğünü hatırlatan Alaboyun, “Ruslarla da bu tür 9-10 ayda sonuca varmamız beklenmemeli. Biz de bazı şeyleri basından takip ediyoruz. Basın aracılığı ile Türk Akımı’nı bizle konuşacaklarını ifade ettiler. 4 hattın 2 hata düştüğünü de basın üzerinden açıkladılar. Bize resmi bir müracaatları yok. Bize bir anlaşma taslağı gönderdiler. Biz de bir anlaşma taslağını gayriresmi olarak kendilerine ilettik. Bu konuda Maliye Bakanlığımızdan gelen görüşler doğrultusunda bizim karşı tarafa sunacağımız anlaşma taslağı da sonuçlanmış durumda. Bunlar fazla kısa sürede realize olacak projeler değil. Zaman isteyen sadece ekonomik boyutu olmayan hem siyasal hem diplomatik boyutu tespit edilen bir projedir” değerlendirmesinde bulundu.

“TAHKİMDEN TÜRKİYE’NİN ELİ GÜÇLÜ ÇIKAR”

Alaboyun, G20 görüşmeleri kapsamında Antalya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin’in bir araya geleceğini ve kendisinin de görüşmelerde yer alacağını ifade etti.

Görüşmelerin projeler yönünden iki ülkenin önünü açacağını altını çizen Alaboyun, bir görüşmeyle imzaların da atılamayacağını açıkladı.

Rusya’nın, Türkiye’ye verdiği doğalgazda gerektiğince öncesinde yapılan anlaşmaya rağmen indirim yapmaması üzerine konunun tahkime taşındığını hatırlatan Alaboyun, “Bizim hedefiyle alt sınır yüzde 10,25’lik bir indirimdir ve bu taahhüt edilmiş bir miktardır. Ama bizim hevesmuz yüzde 10,25’in üzerinde bir indirim. Doğalgaz kesintisi, enerji kesintisi gibi bir şey olmaz tahkim yüzünden. Biz güven edilir müşteriyiz, Rusya da güven edilir bir tedarikçi. Sorun olunca mahkemeye gidiyorsunuz, ama anlaşmalar devam ediyor. Tahkimden Türkiye’nin eli güçlü olarak çıkar” dedi.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR