Yüzde 20 Zam Yapılan Tavuk Fiyatları Düşmeyecek

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Türkiye genelinde sokağa çıkma yasaklarının 1 Temmuz’dan itibaren kaldırılacak olmasının ardından pazar günlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan tavuk fiyatları da yeniden gündeme geldi. Beyaz et üreticisi Mustafa Aksoy, tavuk fiyatlarında şu anda yüzde 20 zam uygulandığını ve fiyatlarda kolay kolay düşüş beklemediklerini söyledi.

Türkiye’de koronavirüs hasta sayılarının düşmesinin ardından 1 Temmuz itibariyle yeni normalleşme dönemine geçileceği açıklandı. Yeni normalleşmeyle birlikte, uzun süreden beri uygulanan pazar günü sokağa çıkma yasağı da kaldırılmış olacak. Yasakların kaldırılmasıyla birlikte, pazar günlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan tavuk etinin fiyatı da yeniden gündem oldu.

HAMMADDE FİYATLARI ARTTI

Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının yüzde 25’inin karşılandığı Bolu’da son zamanlarda tavuk etine gelen zam yüzde 20’leri buldu. Koronavirüs salgını sürecinde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasakları ve restoranların kapalı olması sebebiyle en çok etkilenen sektörlerden olan beyaz et sektöründe bazı firmalar üretimi durdurdu. Üretimin azalması ve ham madde fiyatlarındaki artış beyaz et fiyatlarında yükselmeye neden oldu.

“PAZAR GÜNLERİ TÜKETİM ARTAR”

Temmuz ayı itibarıyla tavuk eti tüketiminin artmasını beklediklerini ancak fiyatları piyasanın kendisinin belirleyeceğini kaydeden beyaz et üreticisi Mustafa Aksoy, “Pazar günlerinin kapalı olması tavuk tüketiminin daha fazla olduğu yerler, mangallar, restoranlar, okullar kapalıydı. Temmuz ayındaki hafta sonlarında pazar günü de sokağa çıkma yasağının olmaması tüketimi artırır diye düşünüyorum. Bunun fiyatlara etkisini piyasa kendiliğinden belirleyecektir” dedi.

“YÜZDE 20’YE KADAR ZAMLANDI”

Tavuk eti fiyatlarının artmasında dünya genelinde üretimdeki azalmanın etkili olduğunu ifade eden beyaz et üreticisi Mustafa Aksoy, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Aslında çok büyük bir artış yok. Hammadde fiyatları ikiye katladı. Maliyetlerimiz de artıyor. Kullandığımız bütün ürünler mısırından soya fasulyesine kadar, kağıdından naylonuna kadar fiyat artışı var. Tavuk da bundan etkileniyor. Tavuk eti şu anda kırmızı etle mukayese edildiğinde dörtte bir fiyatına piyasalarda satılıyor. Tavuk son zamanlarda yüzde 20’ye yakın bir zamla karşılaştı ama yüzde 20’lik zam zarar ettiği dönemlerden mukayese edildiği için yüksek gibi görülüyor.

“FİYATLARDA DÜŞÜŞ GÖRÜLMÜYOR”

Daha önce firmalar zararına tavukları üretip satmak zorunda kalıyorlardı. Bazı firmaların üretimi bırakması arzın azalmasına sebep oldu. Dolayısıyla fiyatların artmasında bunun da etkisi var. Üretimini durduran firmalar var. Tavuk fiyatlarında bir düşüş olacağını düşünmüyorum. Çünkü ihracat talepleri de var. Bütün dünyada üretimde azalma var. Üretimde azalma olunca dolayısıyla serbest piyasa ekonomisi çalışıyor ve fiyatlar artıyor”

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -