New York’taki Kıbrıs Zirvesinde Gergin Anlar!

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Birleşmiş Milletler’in New York’taki merkezinde dün akşam yapılan Genel Sekreter Ban Ki-moon, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis arasındaki üçlü Kıbrıs zirvesinde takvim tartışması çıktı. 45 dakika planlanan zirve 1.5 saate uzadı. Toplantıda Akıncı, yıl sonuna kadar çözüm amacıyla takvim belirlenmesini istedi, ancak Rum lider Nikos Anastasiadis şiddetle karşı çıkınca gergin anlar yaşandı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Zirve sonrasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, yanında Türk ve Rum liderlerle ortak basın toplantısı düzenledi. Genel Sekreter, Kıbrıs’ta 2016 yılı içinde kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla gösterilen çabadan dolayı liderleri kutladı ve konunun uluslararası boyutu da dahil ihtiyaç duyulacak her konuda destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Ban, “Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik. Zaman çok önemlidir. BM ve ben, sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız” dedi. Ban, liderlerin kendisinden kişisel katkısını artırmasını istediğini söyledi.

TOPLANTI SONRASI AKINCI’DAN AÇIKLAMA

Basın toplantısının ardından Mustafa Akıncı ayrı gazetecilere konuştu. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin, Ekim ayında yeniden yoğunlaştırılmış bir müzakere sürecine girileceğini, hedefin bu yıl bitmeden çözüm üretmek olduğunu söyledi.

 rumlar-takvime-hayir-dedi-kriz-cikti_x_8802804_865_z11

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Güney Kibri Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile üçlü görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Akıncı, toprak konusunda yer adı, harita, yüzdelik gibi konuların ancak farklı bir formatta ve bir dizi toplantılar yapılarak sonuçlanmasını istediklerini ve sonrasında vakit kaybetmeden 5’li bir toplantı ile güvenlik ve garantiler konularının da bir sonuca bağlanmasını öngördüklerini anlattıklarını kaydetti.

“BU İŞİ GECİKTİRMEK ANLAYIŞI KİMSEYE YARAR GETİRMEYECEKTİR”

BM’den sürece daha fazla katkıda bulunmasını istediklerini söyleyen Akıncı, ‘Ekim ayında yeniden yoğunlaştırılmış bir müzakere sürecinin içine gireceğiz. 2016 hedefi var olmaya devam ediyor ve bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Umarım Kıbrıs’ta özlenen barış her iki tarafı da tatmin edecek, karşılıklı kabul edilebilir bir barışın koşullarını bu çalışmalarla sağlayabiliriz. Anastasiadis dahil herkes zaman faktörünün farkında ve bu işi geciktirmek anlayışı kimseye yarar getirmeyecektir diye konuştu.

Uluslararası anlaşmada garantör ülkelerin de bulunması gerektiğine değinen Akıncı, Güvenlik garantileri konusu garantörleri de içeren bir olaydır, sadece iki toplumu ilgilendiren bir boyutu yoktur. Uluslararası bir anlaşmadan söz etmekteyiz. Dolayısıyla garantörlerin de için de olacağı bir formatta güvenlik ve garanti meselelerinin nihai şeklini alması söz konusu olacaktır dedi.

Rum kesiminin takvim konusunda isteksiz olduğunu belirten Akıncı ‘2017 yılına kadar bu sorun çözülmezse endişe ederim ki çözüm başka bir bahara kalır şeklinde konuştu.

‘DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK’ VURGUSU

Akıncı yönetim ve dönüşümlü başkanlıkla ilgili bir soruya verdiği yanıtta da, ‘O olmadan bir çözüm olmaz, siyasi eşitliğimizin önemli unsurlarından birisidir. Onu içermeyecek bir anlaşma metni referanduma sunulmaz.” dedi.

MASADA GERGİN ANLAR

Rum kaynaklar ise 45 dakikalık görüşmenin 1.5 saate uzamasına Akıncı’nın takvim ısrarının neden olduğunu duyurdu. Rum kaynaklar, Ban Ki-moon’un yanında tansiyonun yükseldiğini, Anastasiadis’in takvim belirlenmesi talebini reddetmesi nedeniyle Akıncı’nın sinirlendiğini kaydetti. Ban Ki-moon’un da takvim konusunda Rum lidere karşı çıkmadığı belirtildi. Anastasiadis, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, zirveden çıkan sonuçtan çok memnun olduğunu duyurdu.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR