3 Bin TL Maaşla Çalışacak Elemanlar Aranıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Antalya’da tespit edilen Akdeniz Sanayi Sitesi’ne 3 bin TL maaşla 1000 nitelikli eleman aranıyor. Çırak sorunu da çeken esnaf yetiştirecek personel bulamamaktan yakınıyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DÖRDÜNCÜ SANAYİ SİTESİ

Antalya’nın en mühim endüstri merkezlerinden birisi tespit edilen Akdeniz Sanayi Sitesi esnafları çalıştıracak çırak bulmakta zorluk çekiyor. Akdeniz Sanayi Sitesi’ne günde aşağı yukarı 50 bin aracın giriş yaptığını ifade eden Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, endüstrinin 15 bin çalışanı ile Antalya’nın en büyük toplu iş merkezi, 2 bin 500 esnafıyla ise Türkiye’nin 4. büyük endüstri sitesi bulunduğunu kaydetti.

Antalya’nın en büyük toplu iş merkezinde otomotiv mobilya ve makine detaylı işler üstüne etkinlik yürütüldüğünü dile getiren Öztürk, “Turizm ve tarım bölgesinde sarfedilen ekipmanların ürün greksinimlerini endüstrimizden karşılıyoruz. Otomotiv endüstrisi bölümünde da geniş yelpazeli bir hizmet veriyoruz.” dedi.

“GENÇLER KOLAY İŞE GİDİYOR”

Türkiye’nin süratli bir biçimde endüstri toplumuna geçmeye devam ettiğini açıklayan Öztürk, “Sanayi toplumuna geçerken de yetişmiş nitelikli insan kuvvetine gereksinim var. Bu konunda biz yeterli değiliz. Yetişmiş insan kuvveti bölümünde bilhassa endüstride büyük sorun yaşıyoruz. Bu gereksinimi karşılamak adına son senelerde meslek liselerinin adedi arttırılıyor mühim projeler yaşama geçiriliyor. Maalesef insanlar endüstri sitesine yönelmiyor. Bu sektörler başka alanlara göre fazla ağır işleri içeriyor. Kalfa, usta, teknisyen beş senede fakat yetişiyor. Kolay işleri oldukça fazla seviyor toplumumuz. Bu hal kıyı kesimlerinde seçenek işlerin yoğun bulunduğundan ötürü oldukça fazla hissediliyor” diye konuştu.

“ATÖLYELERDE 3 KİŞİ ÇALIŞIYOR”

Akdeniz Sanayi Sitesi’nden en büyük problemlerden birinin yetişmiş insan kuvveti sorunu bulunduğunun altını çizen Öztürk, “İnsan yetişmiyor. Sanayiye şu an çırak, kalfa gelişi yok. Burada en az 10 şahıs ile çalışması gereken atölyeler 3 şahıs ile çalışıyor. Bu da büyük bir kayıp.” dedi.

“USTA YETİŞMİYOR”

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasının çırak yetişmesine büyük bir vuruş vurduğunu kaydeden Öztürk, “Çırak vakası tamamıyla bitmiş halda. Meslek liselerine çocuklar yönlendiriliyor. Oralarda da çocuklar yetişmiyor. Bu okullardan endüstriye gelen çocuklarda verim de olmuyor. Bununla alakalı bakanlıkların çalışmaları var. Önümüzdeki süreçte meslek liseleri ile hususi sektör arasındaki sorunların giderilmesi gerekiyor. Meslek lisesinden mezun tespit edilen öğrencilerin yüzde 70’i de bölümleriyle alakalı işleri yapmıyor. Burada da sorunlar var. Bunların giderilmesi gerekiyor. Bugün en büyük sorunmız usta yetişmemesidir. Kaliteli usta olmadığı vakit uygulanan işin niteliği de düşüyor. Ülkemiz amacıyla endüstrimiz amacıyla büyük bir kayıp.” ifadelerine yer verdi.

“ACİL BİN NİTELİKLİ PERSONEL”

Dünyada söz sahibi olmanın kriterinin üretmek bulunduğunun altını çizen Öztürk, “Gençlerimizin endüstriye yönlendirilmesi gerekiyor. Pahalı bir vasıta alıyorsunuz ama bunu yapacak ustanız yok. 18 yaşına gelen bir gence iş öğretemiyorsunuz. Meslek liselerindeki öğrencilerin başarılı olması gerekiyor. Bizim sitemize nitelikli olarak 1000’e yakın eleman gereksinimi var. Her işletmeye gidilse çırak gereksinimi var. Çırak geliyor mu? Yok. Yeni Çıraklık Okulu düzenlemesi bizi bir nebze rahatlatabilir.” dedi.

“1500 İLA 3 BİN ARASI MAAŞ ALIR”

Sanayi sitesinde yetişmiş bir personelin meslekten mesleğe farklı ücret aldıklarına değinen Öztürk, “Asgari ücretle 3 bin lira arasında bir şahıs ücret alır. Ama nitelikli personel. Nitelikli esnaf bulma açısından esnafımız büyük sorunda. Ustalar emekli olunca yerine gençlerin takviye olması lazım olur. Şimdi herkes memur olmak istiyor. 100 şahıslik memur alıncak ilanına 10 bin şahıs başvuruyor. Biz 1 ya da 5 işçi alıncak desek kimse başvurmuyor. Kolay iş istiyor herkes. Ülkemizin her şehrinde yetişmiş ustalar altın oldu. İşverenler o noktada zorluk yaşıyor.” diye konuştu.

“USTANIN YANINDA ÇIRAK YOK”

İşveren Müslüm Kaya, yetişmiş personel sorunu yaşadıklarını vurgulayarak, “Eleman yetişmiyor. Her geride bıraktığımız gün kalfa, çırak sorunu artıyor. Vasıflı elemanı herkes çalıştırmak istiyor. Alttan gelen yetişen eleman yok. 13 teknik personel çalışıyoruz. Her ustanın beraberinde bir çırak yetişmesi gerekiyor. Ama şu an yok.” dedi.

“OĞLUYLA ÇALIŞIYOR”

İşveren Cemal Şahin de personel sorunlarının hat safhada bulunduğunu dile getirerek, “Aldığımız personel yetişmiş değil. Çekirdekten yetişen elemana gereksinimiz var. Çırak esasen yok. Oğlumu yetiştirdim onla çalışıyorum. En az 5 personelim olması lazım olur ama biz iki şahıs kaldık. Yetişmiş şahıs olsa bende işi hazır.” ifadelerini kullandı.

“SEVMEK GEREKİYOR”

22 yaşındaki meslek lisesi mezunu Serkan Mete ise, “İşimden memnunum, severek çalışıyorum. Yaz tatillerinde ben çırak olarak çalışıyordum. Stajyerler geliyor ama ortamı görünce çalışmak istemiyor. Genelde seçim etmiyorlar. Ağır işler bulunduğu amacıyla çırak yok. Boş gezmektense bir meslek sahibi olmak iyidir. Ben de ders çalışmak gibi işimi seviyorum.” olarak konuştu.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR