Eriğin Kilosu Yarım Altından Daha Değerli

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kış aylarına karşın tezgahlardaki yerlerini alan yaz meyveleri, fiyatları ile resmen sıcak günleri özlettiriyor. En yüksek fiyata sahip tespit edilen meyvelerin başında ise erik, karadut ve çilek geliyor.

YAZ MEYVELERİ ÜCRET REKORU KIRIYOR

Türkiye’de yoğun kar yağışı ve soğuklar meyve ve sebze üreticilerini de vurdu. Üretimin azalmasıyla eş güdümlü fiyatlar yükseldi. Bunun beraberinde esasen kış aylarında az tespit edilen yaz meyveleri, parasal anlamda resmen yeni bir rekor kırıyor. Mevsim şartlarından ötürü üretimi en aza inmiş bu ürünleri bulmak ise biraz zorlaştı. Yüksek fiyat çizelgesinde ilk sırayı erik alırken karadut ve çilek sıralamayı takip ediyor. Kilo ile satılamayan erik ise taneyle satışa sunuluyor. 50’şer gramdan meydana gelen paketler ise 25 liradan satışa sunuluyor. Karadut kilosu 20-25 liradan tezgahlarda konumunu alırken, çilek ise kilosu 15-20 liradan alıcısını bekliyor. Kilo ile alıcı bulamayan karadut ise yarımşar paketler durumunda satışa hazır duruma getiriliyor.

KİLOSU 500 LİRA

Eskişehir Kurtuluş Kapalı Piyasa Yeri’nde 2005’ten beri tezgahı tespit edilen Eskişehirli Piyasacı Emin Özkaya, eriğin rekor kıran parasal değerine ilgi çekerek, “En yüksek fiyata sahip meyvelerin başında yeşil erik geliyor. Eriğin kilosu 500 lira. Gram durumunda ayarlıyoruz 50’şer gramlık paketler durumunda 25 liraya satıyoruz. Peşinden karadut geliyor. Kilosu 20-25 lira. Bunu takip eden de çileğimiz var ve kilosu 15-20 lira. Piyasa da varlıklı vatandaşlara hitap edebilecek diğer meyvelerden çilek ile karadut var. Sofraları varlıklıleştiriyor. Her gün 8-10 paket erik satıyoruz. Karadutu da yarımşar kiloluk paketler durumunda günde ortalama 10 paket satıyoruz. Yaz meyveleri lükse girdiği amacıyla insanlar fiyatlarına değil, bulup bulamayacaklarına bakıyorlar. İstediğin her şeyi istediğin her yerde bulamıyorsun. Örneğin bir hamile bayan aşeriyor. Erik arıyor, kışın fiyatı fazla yüksek bulunduğu amacıyla pek bulunmuyor. Hamile bayan da bulduğu ilk yerden fiyatına bakmadan alıyor” diye ifade etti.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR