Körfez Geçiş Köprüsü Mart 2016’ta Açılacak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Gebze-orhangazi-izmir Otoyolu Projesi’nin en mühim bölümü bulunan Körfez Geçiş Köprüsü’nde, ana kablo montajının devam ettiği ve tabliye montajına ise Aralık ayında başlanacağı belirtilerek, köprünün Mart 2016’da da ulaşıma açılacağı bildirildi.

BLOKLER BİTTİ

Anadolu Otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü Kavşağı’ndan başlayıp, İzmir Çevre Yolu üzerindeki sahip olunan Otogar Kavşağı’nda son bulacak bulunan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nde çalışmalar bütün süratiyle sürüyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden proje ile alakalı bilgilendirmede bulunuldu.

Yapılan yazılı açıklamada, 252 metre kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyu ile Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün, Kuzey ve Güney blokları beton imalat ile kule keson temellerinin tamamlandığı belirtildi.

dev-projenin-acilis-tarihi-belli-oldu_x_7874012_9227_z1[1]

İŞ PROGRAMINA İDEAL DEVAM EDİYOR

Kuzey ve Güney Kule Temelleri Mart 2014’de nihai konumlarına yerleştirildiği kaydedilen açıklamada, “Asma köprü çelik kule bloklarında nihai kot bulunan artı 252 metreye ulaşılmıştır. Ana kablo montajına hazırlık amaçiyle kedi yolu-çalışma platformu bulunan Catwalk montajı çalışmaları tamamlanmış, ana kablo montajı devam etmekte olup, tabliye montajına ise Aralık 2015 ayı ortamında başlanılacaktır. Asma Köprüdeki imalat çalışmaları iş programına ideal şeklinde devam etmektedir” denildi.

TÜM PROJENİN YÜZDE 52’Sİ TAMAM

Proje ile alakalı amaç ve gerçekleşme oranlarıyla alakalı de uygulanan bilgilendirmede köprünün 2016 senesinın Mart ayında trafiğe açılmasının planlandığı bildirildi. Açıklamada, şu verilere yer verildi:

“2015 senesi sonu itibariyle Altınova – Gemlik kesiminin, 2016 senesi Mart ayı sonuna kadar İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün yapım çalışmalarının tamamlanarak trafiğe açılması amaçlanmış olup, bu amaç tarafında çalışmalarımız devam etmektedir. Bütün güzergahtaki kamulaştırma çalışmalarında alan bazında yüzde 95, yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 90, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde yüzde 82 Kemalpaşa Ayr.-İzmir kesiminde yüzde 75 olmak üzere projenin tamamında yüzde 52 fiziksel gerçekleşme sağlanmıştır. Bugün itibari ile toplam (kamulaştırma dahil) 11 milyar 421 milyon lira harcama yapılmıştır. Projemizde vazife yapan toplam 7 bin 908 personel ile eş güdümlü bin 550 adet iş makinesi çalışmaktadır.”

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR