Suriyeli Yazılımcı Google’a Davet Edildi Ama Vize Alamadı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Mojahed Akil isimli Suriyeli genç programcı adayı Mayıs 2014’te yayımladığı Gherbtna adlı uygulamayla Suriyeli mültecilere günlük hayatlarında destek olmayı umuyordu. Geçen sürede çalışmalara devam eden Mojahed yakın zamanda dil bilmeyen mültecilerin iletişim sorununa yönelik yeni bir uygulama geliştirdi.

SES GETİREN ÇALIŞMALAR YAPAN GENCİ GOOGLE KEŞFETTİ

Çalışmaları ses getirmeye başlayan Mojahed’i son keşfedense Google oldu.Mojahed’in geliştirdiği Gherbtna uygulaması, Google tarafından bağımsız geliştirilip,dünya genelinde sosyal bir etki yapan üç uygulamadan biri olarak görüldü.

GOOGLE GENÇ YAZILIMCIYI ABD’YE DAVET ETTİ

Bu uygulamayı (her yıl yazılımcılarla yaptığı toplantı olan) Google I/O sahnesine çıkarmaya hazırlanan şirket, Türkiye’ye gelip Mojahed ile birlikte bir tanıtım klibi bile hazırladı. Mojahed’i uygulamasını ve deneyimini paylaşmak üzere Google I/O’ya çağıran Google, genç yazılımcıya vize başvurusu için davet mektubu da gönderdi.

KONSOLOSLUKTA SORULAN HER BİR SORU HEVESİMİ KIRDI

ABD İstanbul Konsolosluğu’na vize başvurusunu ileten Mojahed, 9 Mayıs’ta yüz yüze mülakata alındı ve çok sayıda soruyla karşılaştı. Mojahed her bir sorunun özgüvenini zedeleyip, gitme hevesini biraz daha söndürdüğünü söylüyor.

unu-sinirlari-asti-kendi-engelleri-asamadi_x_8444956_3238_z1[1]

UYGULAMASI SINIRLARI AŞTI, KENDİ VİZE ENGELİNİ AŞAMADI

Yetkilileri ABD’ye iltica etmeye çalışmadığına ikna etmeye çalıştığını söyleyen Mojahed, uygulamasıyla sınırları aşsa da vize departmanını aşamadı. Mojahed’in mülakatın sonucunda vize başvurusu reddedildi.

GOOGLE’IN YAZILIM TOPLANTISINA KATILAMAYACAK

Mojahed, dünya çapında neredeyse tüm programcıların gitmek isteyeceği Google I/O’ya büyük olasılıkla katılamayacak. Zira Google I/O bu yıl 18 Mayıs’ta başlıyor… Genç yazılımcı haksızlığa uğradığına inanıyor ve bu durumla elinden geldiğince mücadele etmeye çalışıyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR