Çin’de Hava Kirliliğinin Zekayı Azaltığını Gösteriyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Çin’de yapılan yeni bir araştırma, hava kirliliğinin zekayı azalttığını gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 91’i hava kirliliğinin tehlikeli seviyde olduğu bölgelerde yaşıyor.

BİR YILLIK EĞİTİM BOŞA GİDİYOR

Çin’de farklı yaş gruplarından 20 bin kişiyle yapılan ve dört yıla yayılan araştırmaya göre havadaki zehirli partiküller sadece insan sağlığını etkilemekle kalmıyor, zeka geriliğine de yol açıyor. Hava kirliliği nedeniyle bir yıllık eğitim boşa gidiyor.

SINAV YAPILDI

Araştırma kapsamında 2010-2014 yılları arasında 10 yaş ve üstü kişiler sınava sokuldu. Bu kişilere 24 matematik ve 34 dil sorusu soruldu. Sonra bu sonuçlar, bu dönemdeki hava kirliliği seviyeleriyle karşılaştırıldı.

ERKEKLER DAHA FAZLA ETKİLENİYOR

Sonuçlar, hava kirliliğine daha uzun süre maruz kalanların zekalarının daha fazla zarar gördüğüne işaret ediyor. Hava kirliliğinin erkekleri kadınlardan daha fazla etkilediği görüldü.

KAVRAMA YETENEĞİ ZAYIFLIYOR

Sonuçları bilim dergisi ‘Proceedings of The National Academy of Science’ta yayımlanan araştırmaya göre, uzun süre kirli havaya maruz kalmak, kişilerin kavrama yeteneğini zayıflatıyor. Bu durum özellikle eğitimsiz kişilerde yaşla birlikte ilerliyor.

ALZHEİMER RİSKİ

Hava kirliliği Alzheimer ve demansın farklı türleri gibi dejeneratif hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -