Rusya’ya Küba Ordusundan Takviye Yapıldı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Küba ordusunun özel kuvvetler birliğine bağlı bir grup askerin, bir süre önce Esed rejimine ve ona askeri destek veren Rusya’ya takviye güç sağlayabilmek amacıyla Suriye’ye gittiği ileri sürüldü.

“KÜBALI ASKERLER SURİYE’YE GİTTİ”

ABD’de yayın yapan Fox News televizyonunun, Miami Üniversitesi Küba ve Küba-Amerika Çalışmaları Enstitüsü’nün elde ettiği bilgiye dayandırdığı haberinde, Kübalı askerlerin Suriye’deki iç savaşta rejime bağlı birliklerin eğitimine ve Rus yapımı tankların kullanımına yardım etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Kübalı askerlerin Küba Silahlı Kuvvetler Komutanı General Leopoldo Cintra Frias öncülüğünde Suriye’ye gittiği belirtildi ancak askerlerin ne zaman Suriye’ye girdiği bilgisi verilmedi.

ABD’Lİ YETKİLİ: EVET ORADALAR

Habere göre, adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Amerikalı yetkili de istihbarat raporlarına dayanarak Kübalı askerlerin Suriye’de bulunduğunu teyit etti. Aynı yetkili, Kübalı askerlerin Rusya’da eğitim aldıktan sonra Rus uçaklarıyla Suriye’ye getirilmiş olabileceğini kaydetti.

kubali-askerlerin-esad-a-yardim-icin-suriye-ye-7779038_x_3134_o[1]

KÜBALI ASKERLER: BİZ BU KONUDA UZMANIZ

Miami Üniversitesi Küba ve Küba-Amerika Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Jaime Suchlicki, Arap bir subayın, Kübalı askerleri taşıyan iki Rus uçağının Şam havaalanına indiğini aktardığını söyledi. Suchlicki’nin verdiği bilgiye göre, Arap subay, Kübalı askerlere neden Suriye’ye geldiklerini sordu ve askerlerden Rus tanklarının kullanımında uzman olduklarını, Esad’e destek vermek amacıyla Suriye’ye geldiklerini öğrendi.

“Bu beni şaşırtmadı” diyen Suchlicki, Rusya ile Küba’nın çok yakın ilişkilerine işaret ederek, Rusların yıllardır Küba’ya yaptığı askeri yardımları hatırlattı.

“NORMALLEŞME SÜRECİNİ BOZUYOR”

Bu yılın başında ABD Başkanı Barack Obama, Küba’yı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkararak iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi adına adım atmıştı. Bu sürecin ardından Küba’nın Suriye’de Rusya’ya askeri destek vermeye başladığı iddiasına ilişkin Enstitü yetkilileri, “Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun ABD ile ilişkileri normalleştirmeye devam etmek yerine Rusya ve Suriye gibi müttefiklerine destek vermekle daha fazla meşgul olduğu anlaşılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR